chapeaus آموزش شهروندخبرنگار اداره برق

chapeaus: آموزش شهروندخبرنگار اداره برق اتوبان روشن لامپ فیلم

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دامنه مجاز نوسانات دلار

در نخستین روز هفته، سکه و دلار در مسیر افزایشی قرار گرفتند؛ ولی از دامنه مجاز نوسانی خود خارج نشدند. روز شنبه، دلار بین انتهای کانال ۷ هزار تومانی و ابتدای مرز

دامنه مجاز نوسانات دلار

دامنه مجاز نوسانات دلار

عبارات مهم : اروپا

در نخستین روز هفته، سکه و دلار در مسیر افزایشی قرار گرفتند؛ ولی از دامنه مجاز نوسانی خود خارج نشدند. روز شنبه، دلار بین انتهای کانال ۷ هزار تومانی و ابتدای مرز ۸ هزار تومانی حرکت کرد؛ این ارز که روز پنج شنبه تا قیمت ۷ هزار و ۷۵۰ تومان عقب گرد کرده بود، روز جمعه در معاملات پشت خطی خود را به کانال ۸ هزار تومانی رساند.

روز شنبه، روز رفت و آمد دلار بین دو کانال بود. با وجود حرکات رفت و برگشتی دلار در این روز، قیمت این ارز از دامنه ای که در ۱۰ روز گذشته در آن نوسان کرده بود، خارج نشد. بعد از نوسانات شدید دلار بین دوم تا چهارم تیرماه، این ارز کم کم آرامش بیشتری را تجربه کرد؛ به طوری که از تاریخ ۵ تا ۱۶ تیر در دامنه ۷ هزار و ۷۵۰ تا ۸ هزار و ۲۵۰ تومان تغییرات خود را به ثبت رساند. در واقع دلار با رسیدن به کران پایین این دامنه یعنی نقطه ۷ هزار و ۷۵۰ تومان با زیاد کردن فروش ها مواجه شده است است و هر گاه به سوی محدوده ۸ هزار و ۲۵۰ تومان حرکت کرده، خریدها زیاد کردن پیدا کرده هست. در واقع، نوسان دلار در درون این دو کران از سوی معامله گران مجاز بوده است و در برابر خروج از آن مقاومت کرده اند.

با این حال، عده ای از معامله گران باور دارند با توجه به شرایط فعلی، دلار در روزهای آتی می تواند از این دامنه خارج و در مسیر نزولی یا صعودی قرار بگیرد. از نظر آنها، بازار به نتیجه مذاکرات کشور عزیزمان ایران و اروپا از یکسو حساس خواهد بود و از سوی دیگر، نتیجه های عملی شروع تحریم های آمریکا را نیز در نظر خواهد گرفت. روز پنج شنبه بازار در تصویر العمل به خبر مجوز اتحادیه اروپا جهت همکاری یک بانک اروپایی با کشور عزیزمان ایران به شدت در مسیر کاهشی قرار گرفت؛ ولی بعد از آن با تمدید مذاکرات کشور عزیزمان ایران با اروپا قیمت های سکه و دلار از کف بلند شدند.

دامنه مجاز نوسانات دلار

گروهی از فعالان، باور دارند یکی از عواملی که در روزهای اخیر در آرامش نسبی دلار اثرداشت، اعلام خبر و گمانه زنی ها از بازار دوم ارز بوده هست. معامله گران باور داشتند، با تشکیل این بازار زمینه جهت بازگشت ارز صادرکنندگان به بازار زیاد خواهد شد و با براق سازی معاملاتی، نوسانات این ارز کم کردن خواهد یافت. به گفته فعالان، بازار ارز در مقطع حساسی قرار گرفته است و ضرورت دارد که سیاست گذار ارزی تصمیمات خود را در مورد بازار دوم ارز به جای ملاحظات سیاسی، براساس هم اندیشی های اقتصادی تعیین کند. در واقع زیاد کارشناسان باور دارند، ایجاد فضای معاملات براق و داد و ستد به میل خود بدون سقف و کف قیمتی خاصی می تواند تا حدی ضربه گیر نوسانات قیمتی شود.

این در حالی است که بعضی افراد در روزهای اخیر اعلام کردند، باید جهت قیمت دلار در بازار دوم سقف در نظر گرفته شود. به نظر می رسد تجربه دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به اندازه کافی محافظه کاران ارزی را در تعیین سیاست های بازار قانع نکرده هست. در واقع، تجربه های پیشین نیز بارها نشان داده است که تعیین قیمت دستوری جهت پرداخت ارز و فاصله زیاد آن با بازار آزاد تنها زمینه ساز رانت های شدید می شود. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی حالت سرگردانی داشت، در بعضی مقاطع به سوی کانال ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان حرکت می کرد و در بعضی وقت های دیگر کشش به سوی قیمت های ابتدایی کانال ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان داشت. در نخستین روز هفته، حدود ساعت ۴ بعدازظهر فلز گرانبهای داخلی روی عدد ۲ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان آرام گرفت. این قیمت ۱۰۰ هزار تومان بالاتر از روز پنج شنبه بالاتر بود.

در نخستین روز هفته، سکه و دلار در مسیر افزایشی قرار گرفتند؛ ولی از دامنه مجاز نوسانی خود خارج نشدند. روز شنبه، دلار بین انتهای کانال ۷ هزار تومانی و ابتدای مرز

به گفته فعالان، بخش زیادی از رشد سکه در روز جمعه رخ داد. در واقع بعد از آنکه اعلام شد، مذاکرات کشور عزیزمان ایران و اروپا ادامه خواهد یافت، خریدهای پشت خطی سکه بازان با زیاد کردن مواجه شد. با این حال، روز شنبه معامله گران حالت تردید و دودلی داشتند. بعضی خریدار شدند و عده ای همچنان درانتظار افت قیمت ها بودند. سکه هفته گذشته منشتر شدن بعضی اخبار از طرح ممنوعیت واگذاری سکه های پیش فروش نوسانات شدیدی را تجربه کرد؛ ولی با مسکوت ماندن این طرح دامنه تغییرات افزایشی بسیار محدود شد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: اروپا | ایران | بازار | کانال | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog